cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Highlighted
Newbie
Newbie
2,406 Views
Registered: ‎02-06-2012

Stabilizacja obrazu w kamerach


Na pewno widzieliśmy na

agd i rtv

filmach skutki nagrywania kamerami i możemy przyznać, że obraz wyglądał różnie. Na jednych nagraniach mimo tego, że nagrywający stał stabilnie to obraz drży, natomiast drugie nagrania są bardzo czyste nawet gdy były filmowane z daleka i w ruchu. Właśnie za taką statykę obrazu w kamerach odpowiadają stabilizatory obrazu. Zatem jeśli chcesz mieć zadowalający zakup na  kilka dobrych lat, wybierz taki model, który będzie idealnie stabilizował nagrywany przez Ciebie film, a kupno statywu nie będzie niezbędne.
Zacznijmy od wyróżnienia rodzajów stabilizacji – na rynku jest dostępna stabilizacja optyczna i elektroniczna. W porządku, tylko teraz mamy następny problem, ponieważ nie wiemy którą z nich wybrać, zatem kilka słów o każdej. Tą pierwszą, czyli optyczną (OIS – Optical Image Stabilization) ludzie oceniają jako zdecydowanie lepszą od tej drugiej, czyli elektronicznej (EIS – Electronic Image Stabilization). Mówi się, że elektroniczną montuje się w urządzeniach tańszych oraz że po prostu posiada mniejszą skuteczność w stabilizacji obrazu. Coraz częściej spotkać możemy również hybrydowe technologie, które zapewniają kamerom najlepszą stabilizację, ponieważ łączą w sobie obydwie stabilizacje wspomniane przed chwilą – zespół soczewek łagodzący drgania czyli stabilizacja optyczna, wszelkie rozwiązania elektroniczne w wolnej części matrycy, czyli stabilizacja elektroniczna – oraz dodatkowo wyspecjalizowane oprogramowanie.
Obecnie po prostu przyjęło się, iż kamery  z optyczną stabilizacją obrazu są lepsze od tych z elektroniczną. Taka opinia została między innymi wypracowana przez doświadczenia, które pokazują, że elektroniczne stabilizatory znajdują się między innymi w telefonach komórkowych, których jakość filmów raczej nie zachwyca. Pamiętaj jednak o tym, iż wszystkie stabilizatory optyczne nie dadzą Ci takiej samej świetnej stabilizacji obrazu, czyli po prostu część z nich działa lepiej, a część gorzej. Jednym z dobrych rozwiązań do wybrania najlepszego modelu proponującego powyższy rodzaj stabilizacji jest chociażby oglądanie filmików na różnych stronach internetowych, takich jak na przykład youtube, i porównywanie ich jakości obrazu.
Podsumowując, stabilizacja obrazu nagrywanego jest ważnym parametrem, ponieważ pozwala wyeliminować niepotrzebne i przeszkadzające drgania, szumy,  zatem przydaje się w filmowaniu w ruchu, czy też w zbliżeniu. Najlepszymi stabilizatorami są rozwiązania optyczne lub hybrydowe, więc zachęcamy do kupna sprzętu zawierającego takiego rozwiązania.

0 Kudos
1 Reply
Highlighted
Instructor
Instructor
2,399 Views
Registered: ‎07-21-2009

Re: Dual pin - XC3S700AN

This information should be in document UG332, the Spartan-3 Configuration User Guide.  Have you looked through this document?

 

-- Bob Elkind

SIGNATURE:
README for newbies is here: http://forums.xilinx.com/t5/New-Users-Forum/README-first-Help-for-new-users/td-p/219369

Summary:
1. Read the manual or user guide. Have you read the manual? Can you find the manual?
2. Search the forums (and search the web) for similar topics.
3. Do not post the same question on multiple forums.
4. Do not post a new topic or question on someone else's thread, start a new thread!
5. Students: Copying code is not the same as learning to design.
6 "It does not work" is not a question which can be answered. Provide useful details (with webpage, datasheet links, please).
7. You are not charged extra fees for comments in your code.
8. I am not paid for forum posts. If I write a good post, then I have been good for nothing.
0 Kudos